Zomrel ten, ktorý nám priniesol Flying Bulls, Red Bull Air Race, Hangar 7 a Red Bull

Dietrich Mateschitz ako marketingový manažér nemenovanej nemeckej obchodnej spoločnosti vycestoval v osemdesiatych rokoch minulého storočia niekoľko krát na pracovnú cestu do Ázie. Okrem iných zaujímavostí, zážitkov a spomienok si so sebou priniesol aj originálny sladený sirupový nápoj zabalený v tmavej fľaši. Doma v rodnom Salzburgu zúročil svoje obchodné a marketingové skúsenosti, aby tento nápoj obohatil, doladil a naplnil  do výraznej sivo modrej plechovky.  Takto v roku 1987 začínal Dietrich Mateschitz budovať svoju každému  známu, originálnu a preslávenú značku energetického  nápoja Red Bull. Odvtedy sa logo s dvojicou rozvášnených býkov zápasiacich pri zapadajúcom slnku dostalo ďaleko za hranice rakúskej domoviny. 

Dnes ho pozná celý svet a s uznaním môžeme povedať, že aj časť vesmíru.  Tak ako značka Red Bull aj  autor myšlienky energetického nápoja Dietrich Mateschitz zostáva v spomienkach, zážitkoch, skutkoch, produktoch a udalostiach, ktoré po sebe zanechal medzi nami. Bol známy, uznávaný a hlavne úspešný. Veď za svoj život sa stal jednou z významných osobností nielen Rakúska, no aj Európy. 

Staré pravdivé príslovie „bohatý je nie ten, kto veľa vlastní, ale ten, kto veľa dáva“, u neho platilo desiatky rokov. Podporoval športové, spoločenské, sociálne či medicínske projekty. Pripomeňme  celú škálu motoristických športov ako Rally Dakar, Nascar, motoGP až po F1, taktiež futbal, hokej, lyžovanie a vo veľkej miere aj adrenalínové športy ako paragliding  či skydiving.

Založil a prevádzkoval letku legendárnych historických lietadiel a na letisku v Salzburgu hangároval také skvosty ako Douglas DC-6B z vládnej letky bývalej Juhoslávie, North American B-25 Mitchell,  Lockheed P-38 Lightning, F-4U Corsair, North American P-51 Mustang a aj niekoľko exemplárov  Alpha Jet či vrtuľníky BO-105, Bell AH 1 Cobra, Bell 47G a mnoho mnoho iných. Všetky vymenované mali jedno spoločné a to „strechu nad hlavou“, ktorú im poskytol formou verejne prístupného eventového centra, historického leteckého múzea a dobre známeho Hangáru7 v okrajovej časti medzinárodného letiska v Salzburgu.

Neboli a nie sú to len historické lietadlá,  ktoré udržiaval v letuschopnom stave  pre potešenie zraku, sluchu a vnemu nás, leteckých fanúšikov. Za tým všetkým boli aj mnohí úspešní ľudia ktorých uznával, obdivoval a podporoval. Akrobatickí umelci a majstri ako viac násobný majster v leteckej akrobacii na vetroňoch Luca Bertossio, maďarská akrobatická legenda Peter Besenyei, Čech Martin Šonka a display piloti Raimund Riedmann, Siegfrield „Blacky“ Schwarz, Frederick Handelman, Eric Goujon či nedávno zosnulý Siegfried Angerer. Nemôžeme nespomenúť aj meno Felixa Baungantnera, ten značku energetického nápoja, ako svojho hlavného sponzora preslávil v už spomenutom vesmíre, pri svojom zoskoku na padáku zo stratosféry, ktorý bol zapísaný aj do Guinessovej knihy rekordov.

Bez jeho významnej podpory a pomoci firmy Red Bull by sme nedokázali obdivovať ani populárne letecké skupiny. Rakúsku dvojicu na L-13A známu ako Blanix Team a uznávanú  populárnu Flying Bulls Aerobatic Team z Českej republiky, kde Dietrich Mateschitz stál pri rozvoji ich kariéry, keď začiatkom milénia vstúpil do projektu akrobatickej štvorky z Chrudimy na lietadlách Zlín Z-50LX, v tom čase s vedúcim formácie Jirkom Tlustým, neskôr Radkou Máchovou a aktuálne na lietadlách XA42 so Stanislavom Čejkom. 

Úspešný človek s neobmedzeným množstvom leteckých aktivít a projektov, aj taký bol Dietrich Mateschitz. On bol ten, ktorý preslávil vzdušný letecký závod okolo pylónov Red Bull Air Race. Viac ako dve desaťročia podporoval organizáciu jedného z najväčších leteckých show Air Power v rakúskom Zeltwegu, či originálnu leteckú show nad vodnou hladinou jazera Wolfgangsee a mestečku Sankt Wolfgang. Dokázal to, o čo sa mnohí usilovne, ale márne snažili. Dotiahol letecké športy a leteckú show na tie najimpozantnejšie miesta našej zemegule. Do britského kráľovského  parku Longlead, na Rock of Cashel v Írsku, nad červené piesky a kamene do údolia monumentov /Monument Valley/ v USA, do zálivu a na pláž Acapulco v Mexiku, ale aj do centra maďarskej metropoly Budapešť či na svahy švajčiarskych Álp do Interlakenu.

Dietrich Mateschitz žiaľ v sobotu 22. 10. 2022 po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 78 rokov zomrel. Zanechal po sebe veľmi veľa. Keď si odmyslíme majetky, financie a bohatstvo, zanechal v nás veľmi veľa leteckých a športových zážitkov, spomienok, neopísateľných pocitov a emócií. Za to všetko mu patrí od nás jedno veľké ďakujeme…

Spomínajú a ďakujú aj osobnosti, niektoré z nich si dovolím na záver tohto príspevku citovať.

Luca Bertossio, taliansky akrobatický reprezentant: „Mojím jediným cieľom bolo, aby ste bol na mňa hrdý vďaka môjmu umeniu, cez moje krídla. Rešpekt, ktorý som k Vám mal, bol rovnaký ako môj rešpekt k tomu, kým ste bol a čo ste urobil s lietadlami. Nosiť vaše logo a farby s vedomím, že mám na to  váš súhlas, bolo a stále je jednou z najväčších pôct, aké som kedy zažil. Ak vás niekedy napadne vytvoriť zbierku tam hore, držte mi miesto pastedGraphic.png

Peter Podlunšek, účastník RBAR, Slovinsko: „Dnes je smutný deň, deň, keď celý športový a letecký svet stratil podporovateľa, človeka, ktorý umožnil jeho rozvoj a projekty, ktoré mohol podporiť len on a Red Bull. Zmenil šport k lepšiemu. Osobne som strávil roky v športovej rozprávke pod záštitou Red Bull Air Race, v projekte, ktorý bol umožnený len vďaka nemu osobne. Pán Mateschitz, ďakujem za nenahraditeľné, nezaplatiteľné. Odpočívajte v pokoji“.

Flying Bulls Aerobatic Team: „Odešel člověk, který dal křídla nejen naší skupině, ale i tisícům dalších sportovců. Bez něj by dokonce některé sporty, které máme všichni tak rádi, nikdy nevznikly. Odešla absolutní legenda. R.I.P.“

Text, foto: Juraj Uhliar, Juraj Jánošík, Boris Čierny
Zdroj: forbes,  Red Bull, wikipedia, 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *