Trenčiansky Krištof 07 otvoril svoje brány

Po viac ako šiestich rokoch letecká spoločnosť Air Transport Europe, ako jediný prevádzkovateľ vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby VZZS na území Slovenskej republiky otvorila svoje brány pre verejnosť. Naposledy sa nám takáto možnosť naskytla na základni v Žiline. Počas druhej októbrovej soboty sa tak stalo aj v meste pod hradom Matúša Čáka v Trenčíne. 

Základňa s volačkou Krištof 07 v Trenčíne je vekom najmladšou a poslednou novo vybudovanou zo všetkých staníc VZZS u nás. Pôvodne na jej mieste pôsobila vrtuľníková služba aj v minulosti a pod volacím znakom Krištof 16 ju prevádzkovala od roku 1992 bratislavská spoločnosť Bel Air s vrtuľníkom Mil Mi-2. Pri reforme záchranného systému bola spolu so stanicou v Nových Zámkoch v r. 1995 zrušená.

Jej činnosť bola znovuobnovená  10. decembra 2009 a prevádzkovateľom až do dnes je popradská spoločnosť Air Transport Europe. Najskôr s vrtuľníkom Agusta A109K2 a od 2021 až na pár malých výnimiek  je to Eurocopter EC-135P2+ OM-ATS s nepretržitou prevádzkou 365 dní/24 hodín.

Cieľom dňa otvorených dverí bolo priblížiť prácu celého tímu a  ukázať stredisko, heliport, hangár a čiastočne aj zázemie, z ktorého pilot, záchranár a lekár pravidelne vzlietajú na pomoc ľuďom v núdzi a v ohrození života či zdravia. Okrem už spomenutých cieľov mali návštevníci možnosť vidieť aj mnoho iných sprievodných akcii, ako ukážky zásad poskytovania prvej pomoci, transportu pacientov, Červený kríž, statickú expozíciu záložného vrtuľníka a jeho vybavenia a mnohé  iné. Taktiež bol pripravený aj bohatý sprievodný program s animátormi, DJom a programom pre deti.

Najpútavejším a aj najočakávanejším „ťahákom“ celého dňa však bola dynamická ukážka záchrany a transportu pacienta pomocou vrtuľníka s využitím palubného navijáku alebo žeriavu, kde došlo k vysadeniu lekára do terénu, poskytnutie pomoci zranenému,  jeho následná príprava na transport,  vyzdvihnutie  a doprava na bezpečné miesto, kde bol po pristátí pacient aj s ošetrujúcim a zachraňujúcim lekárom preložený na palubu vrtuľníka. To všetko s pútavým odborným komentárom  lekárky a zároveň riaditeľky VZZS p. MUDr. Ivety Križalkovičovej.

Ukážkou bolo demonštrované dôležité  miesto a funkcia všetkých troch členov posádky pri záchrane ľudského života, ale taktiež aj nenahraditeľné postavenie samotného vrtuľníka ako aj záchranárskeho a medicínskeho vybavenia umiestneného na jeho palube.

V komentároch sme sa dozvedeli taktiež veľa potrebných informácií, ktoré pri spolupráci a pomoci VZZS určite využijeme. Telefónne čísla 112, 155 alebo dispečing ATE 18 155 sú dostupné nepretržite počas dňa aj noci po celý rok. Pri ohlásení nezabudnite uviesť svoju polohu, stručnú info o počasí, popis zranení pacienta a miesto,  kde sa pacient nachádza. Do príchodu, resp. príletu neopúšťajte zraneného ani priestor na ktorom sa nachádzate a snažte sa poskytnúť pacientovi základnú prvú pomoc. Pri prílete vrtuľníka sa otočte chrbtom do smeru vetra na miesto, kde dokáže vrtuľník bezpečne pristáť, poprípade aspoň vysadiť lekára. Zdvihnite ruky nad hlavu do tvaru Y, čo znamená pre pilota a posádku signál „Yes“. Nepribližujte sa k vrtuľníku počas spusteného motora ako i točiaceho sa rotoru a po pristáti sa riaďte pokynmi posádky.

Veríme, že podobná akcia nebola posledná a tešíme sa na ďalšie stretnutie na niektorej zo staníc VZZS ATE u nás na Slovensku.

Text a foto: Juraj Uhliar ©2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *