Situácia spojená s pandémiou nám už takmer dva roky celosvetovo spôsobuje nemalé problémy ekonomického, spoločenského a hlavne zdravotného či medicínskeho charakteru. Životné hodnoty však zostávajú nemenné a zdravie ako aj záchrana ľudského života boli, sú a verím, že dlhodobo aj zostanú prioritou číslo jeden pre nás všetkých. Neodkladné poskytnutie prvej pomoci v správnom čase dokáže zachrániť život a zdravie mnohým z nás a niekedy minúty ba dokonca sekundy rozhodujú o bytí a nebytí človeka. Nenahraditeľnú úlohu v tomto smere zohrávajú lekári, záchranári a ostatní zdravotnícki pracovníci a ich dostupnosť s možnosťou včasnej pomoci.
Jeden takýto problém v poslednom období riešia záchranári v meste pod Zoborom. Nemocnica v Nitre nástupom vlny Omicron vybudovala, alebo skôr rozšírila testovacie kapacity pre obyvateľov. Nič zvláštne v tejto dobe, keby tieto testovacie miesta nestáli na pevnej ploche v areáli tunajšej Fakultnej nemocnice, ktorá bola dlhodobo využívaná ako dočasný heliport, respektíve plocha pre pristátia a vzlety Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby známej aj ako HEMS. A tak raz opäť testovanie dostalo prednosť pred hodnotou záchrany ľudského života.
Pre pristátie vrtuľníkov so zraneným pacientom vo veľa prípadoch vo vážnom stave na palube bola dočasne zvolená iná plocha a to na Cabajskej ulici, ktorá je od nemocnice vzdialená takmer kilometer. Na trávnatom podklade, zo všetkých strán lemovaná cestnými komunikáciami, obklopená viacerými križovatkami , obostavaná kovovými stožiarmi verejného osvetlenia. Transport pacienta v tomto prípade vyžaduje jeho preloženie z paluby vrtuľníka do sanitky a ďalší nevyhnutný transport mestom do nemocnice, cez niekoľko rušných križovatiek. Sanitka zastáva na okraji cesty za plnej premávky. Pristátie vrtuľníka, preloženie pacienta a následný odlet si naviac vyžaduje aj asistenciu príslušníkov polície. Toto rozhodnutie môže tak predĺžiť potrebný transport pacienta do nemocnice aj o desiatku minút. Nie priaznivo vzniknutú situáciu komentovali pre TV JOJ aj samotní záchranári a lekári VZZS, ktorí sa pri svojej práci s týmto problémom stretávajú aj niekoľkokrát počas dňa. Zároveň však upozornili na podobný problém vo viacerých slovenských mestách a zdravotníckych zariadeniach. Podľa vyjadrení Ministerstva zdravotníctva SR, „nemusí mať nemocnica vybudovaný oficiálny schválený heliport a postačuje, ak má k dispozícií pre pristátie vrtuľníka dostatočnú a vyhovujúcu pristávaciu plochu“.
Spomínanú situáciu s pristátiami záchranárskych vrtuľníkov v Nitre a následným prevozom zraneného do nemocnice sme si overili počas sekundárneho transportu pacienta trojčlennou posádkou Krištof 07 z Trenčína na vyššie špecializované zdravotnícke pracovisko do FN Nitra. Na transport pacienta bol použitý Eurocopter EC135 P2+ imatrikulačnej značky OM-ATS slúžiaci na Slovensku v službách VZZS ATE od jesene minulého roku.
Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu v meste Nitra a v okolí zabezpečuje so svojím vrtuľníkom Agusta A109 K2 a posádkou v zložení pilot, lekár a záchranár Popradská spoločnosť Air Transport Europe zo svojej stanice Krištof 05 sídliacej a vzlietajúcej pre potreby záchrany ľudského života z letiska Nitra Janíkovce.
Text a Foto: Juraj Uhliar