Na verejnom vnútroštátnom letisku Tábor sa v dňoch 30.07 až 13.08.2022 uskutočnili juniorské majstrovstvá sveta v bezomotorovom lietaní. Nemohli tu chýbať ani slovenskí juniorskí reprezentanti, ktorí si porovnali svoje sily so súpermi z viac ako desiatich štátov z celého sveta. Ako prebieha príprava reprezentanta SR a v čom spočíva celé dianie súťaže nám priblížil junior Šimon Šiška, ktorý bol účastníkom už niekoľkých majstrovstiev sveta.
Príprava na plachtársku sezónu začína už v zime. V zimných mesiacoch, keď sa na Slovensku žiaľ lietať bezmotorovo nedá, je na každom pilotovi, aby sa či už po fyzickej stránke alebo po stránke vedomostí rozvíjal čo najviac. V zime pravidelne chodievame po horách a ja osobne sa snažím absolvovať každodenné cvičenie v posilňovni.
Čím ďalej tým viac do módy prichádzajú aj letecké simulátory, kde má pilot možnosť trénovať aj z pohodlia svojho domova. Napríklad budúcoročné juniorské Majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v Dánsku, majú počas jarných a zimných mesiacov oficiálny tzv. E-predzávod, ktorý bude prebiehať práve cez letecký simulátor.
Kto sa zúčastnil súťaže za Slovensko a na akých typoch vetroňov?
Slovensko reprezentovala pätica pretekárov z rôznych aeroklubov Slovenska v dvoch súťažných triedach.
Club Class:
Milan Surovčík ml. (AK Žilina – ASW 20)
Samuel Posluch (AK Martin – ASW 20)
Šimon Šiška (AK Martin – ASW 24)
Standard Class:
Ivan Bajana (SGC Martin – Discus 2b)
Viktória Divoková (AK Spišská Nová Ves – LS8)
Je v porovnaní s ostatnými štátmi podpora lietania na Slovensku v podobnom rozsahu alebo to hodnotíš inak? Je vidieť rozdiely medzi ostatnými tímami?
Niektoré štáty sú na tom z pohľadu podpory lepšie, niektoré naopak horšie ako Slovensko.
Hlavne v poslednom čase je zo strany Bezmotorového odboru SNA širšej odbornej verejnosti a ostatných starších pilotov cítiť obrovskú priazeň a podporu, čomu sa veľmi tešíme. Na takýchto súťažiach sa nájdu tímy ako Nemecko, Anglicko a pod., ktoré majú bezkonkurenčné zázemie. Každý pilot ma vlastného plateného pomocníka, ktorý mu pred štartom lietadlo pripraví a po lete dá na svoje miesto. Tím má vlastného meteorológa, trénera, team- kapitána, prípadne aj športového psychológa. Na druhej strane na súťaže chodia aj tímy, ktoré nemajú z uvedeného nič. Team-kapitána si robí pilot sám, naštudovanie meteorologických podmienok je na ňom, pomôcť si musí sám, alebo má úžasných rodičov, ktorí sú ochotní mu ísť pomáhať. Debriefingy na zhodnotenie letu, ktorý v ten deň odletel sú taktiež len a len na jeho ramenách.
Povedal by som, že pred niekoľkými rokmi sme boli v situácii, kedy reprezentačný team nedostal nič, dnes sme niekde v strede medzi teamom ktorý má k dispozícií všetko a teamom ktorý nemá absolútne nič.
Koľko bolo letových dní? Aké počasia ste prelietali a čo vás na súťaži čakalo?
Letových dní bolo dokopy dvanásť. Počasia boli neskutočné, výška základní sa pohybovala od 2000 do 3000 metrov AGL (nad zemou), stúpania často presahovali 5m/s a rýchlosti na tratiach boli skutočne vysoké (100-130km/h). Odniesli sme si cenné skúsenosti, krásne zážitky, spoznali sme nových priateľov a získali veľa nalietaných hodín. Na súťaži sa nám podarilo nalietať okolo 60 hodín.
Aké výsledky priniesol JWGC 2022?
V klubovej triede vyhrali Angličania a v triede Standard vyhral Nemec. Z pohľadu našich výsledkov, naše očakávania boli omnoho vyššie, žiaľ nie každý deň sa darí a vyhráva. Stačilo jedno zlé rozhodnutie, jedna nevydarená disciplína a stačilo to na to, aby sa nám výsledok ktorý sme si stanovili dosiahnuť nepodarilo.
Ako hodnotíš letisko Tábor, organizáciu a čo konkrétne sa ti na majstrovstvách páčilo?
Z pohľadu organizácie patrí organizačnému tímu, sponzorom súťaže a aeroklubu Tábor veľká vďaka. Súťaž bola zorganizovaná skutočne na úrovni. Za mňa to bola zatiaľ najlepšie zorganizovaná súťaž na akej som bol, po všetkých stránkach. Majstrovstvá som si skutočne užil, keďže sa stretlo skvelé počasie, mnoho kamarátov z celého sveta a výborná organizácia. K dokonalosti chýbal už iba lepší výsledok 🙂 .
Ty ako jeden z mála si sa zúčastnil majstrovstiev juniorov aj v Litve, vzhľadom na podnebie sa podmienky pre lietanie nedajú porovnať, no ako porovnávaš organizáciu “doma” a vo svete?
Podľa môjho názoru sú akékoľvek české, hoci aj menšie súťaže na veľmi vysokej úrovni. Taktiež aj juniorské majstrovstvá sveta v maďarskom Szegede, ktoré som absolvoval v roku 2019 boli organizačne na vysokej úrovni, čo sa žiaľ o minuloročných Majstrovstvách Európy Juniorov v Litve povedať nedá.
Kto zastrešuje organizáciu a zostavu reprezentantov na SR? Kto sa ich môže zúčastniť a ako sa k tomu môžu dostať mladí piloti, keď kategória Junior je obmedzená do 25 rokov?
Zostava reprezentačného tímu sa určuje na základe nominačných kritérií, ktoré zastrešuje odbor bezmotorového lietania Slovenského Národného Aeroklubu. Dostať sa do reprezentácie môže skutočne každý, stačí splniť nominačné kritériá, ktoré sú na stránkach SNA. Celá letecká komunita sa bude tešiť, keď sa medzi nami začne objavovať čoraz viac a viac juniorov, ktorí budú mať ambície reprezentovať našu krajinu a dosahovať len tie najlepšie výsledky.
Na záver by som rád vyzval všetkých mladých chalanov, dievčatá či rodičov.
Ak ste nadšencom letectva, či máte sen o tom byť pilotom, netreba márniť svoj čas. V každom kraji na Slovensku sa nachádza niekoľko aeroklubov, kde čakajú práve na vás. Netreba sa báť, treba prísť na letisko, tam sa informovať a každý koho stretnete vám rád pomôže alebo podá bližšie informácie, ako sa dá postupovať ďalej. Skúšal som pred lietaním niekoľko športov ako futbal, lyžovanie, basketbal či volejbal. Lietanie Vás alebo Vaše detí naučí skutočnej zodpovednosti a je to podľa mňa najlepší spôsob, ako ich odtrhnúť od počítača či telefónu a tráviť svoj čas von s kamarátmi. Pri iných športoch často tréning trvá dve hodiny z celého dňa a zvyšok času ma dieťa možnosť sedieť pri počítači alebo nad telefónom. No pri lietaní, keď chce človek trénovať alebo si ísť polietať, je to vec na celý deň od rána od siedmej do večera do ôsmej. Ono sa tieto pocity veľmi ťažko opisujú, no každému z čitateľov by som prial prežiť aktívne aspoň jeden víkend na letisku. Nepochybujem o tom, že by si odniesli zážitok na celý život.
Neviem síce čo všetko ešte v živote zažijem, ale som presvedčený o tom, že tie najkrajšie spomienky, najlepšie kamarátstva, prvé lásky a nekonečné množstvo dobrosrdečných a nadšených ľudí pre vec nájdem vždy len a len na letisku.
Foto: Šimon Šiška
Text: Šimon Šiška, Boris Čierny, Martin Magurský